Geoblog.pl    TomAga    Podróże    KARAIBSKI ISLAND + USA HOPPING    Key West - klucz południa i kubańskie klimaty

Key West - klucz południa i kubańskie klimaty

Stany Zjednoczone Ameryki
Stany Zjednoczone Ameryki, Key West Division

Florida Keys to archipelag składający się z ok 1700 wysepek koralowych o długości ponad 240 km rozciągający się na południowy zachód od Miami. Wyspy częściowo połączone są droga wiodąca od Miami do Key West- najbardziej wysuniętego na południe miejsca w całych Stanach Zjednoczonych, oddalonego od Kuba o zaledwie 140 km!
Po długich namysłach postanawiamy jechać na Key West tylko na jeden dzień - wyjeżdżamy z samego rana i wracamy wieczorem. Droga z Miami do Key West jest dość monotonna, a kilometry (ponad 300) mijają bardzo wolno- a wszystko to przez ograniczenia prędkości na całym odcinku i często brak możliwości wyprzedzania. 4-godzinna jazdę rekompensują nam widoki za oknem- liczne drobne wysepki i dużo, wszędzie dużo wody..To niewiarygodne ile mostów musiało powstać aby połączyć te wszystkie niewielkie kawałki lądu. Jeden z nich, najdłuższy - ma aż 11 km długości - robi wrażenie!

Do Key West dojeżdżamy około południa i od razu kierujemy sieęw stronę miejsca najbardziej wysuniętego na południe, oznaczonego charakterystycznym słupem. Zaskakuje nas kolejka osób które z własnej inicjatywy i woli czekają na zrobienie sobie zdjęcia w tym miejscu, a czeka się ponad 20 minut na swoją kolej! Tak naprawdę kilkaset metrów dalej znajduje się właściwy punkt ale jest tam baza wojskowa, do której zwykli śmiertelnicy nie maja niestety wstępu.

Key West jest piękne ze względu na kilka elementów: czuć tu bardzo wpływy kubańskie - jest duzo knajp, muzyki na ulicy, ręcznie robionych cygar itp. Zabudowa jest antyczna jak na USA i pięknie utrzymana - stare drewniane domy są przepiękne. No i pracuje tutaj.. duzo Polaków. Dluzej rozmawiamy z takim, który mieszka tu 13 lat. Z fascynacja opowiada jak kilka lat temu temperatura spadła w zimie w nocy do 10 stopni C. Do Polski w ogólnie nie jeździ - pewnie jakiś kryminalista :)

Słońce praży niemiłosiernie - czuć ze Kuba! Na Kubę z Key West jest bliżej niż do Miami:) Po dniu pełnym wrażen wracamy wieczorem do Miami. W sumie tego dnia Olafek dzielnie spędza 8h w samochodzie. Trochę spiąc, trochę zabawiany przez super mamę w foteliku dziecięcym. Rośnie nam mały podróżnik:)

Key West jest super!

zula - 2015-08-28 15:21
To prawda Key West ma urok- mam nadzieję ,że posiadłość Ernesta Hemingway także zobaczyliście?!

TomAga - 2015-08-28 22:13
Ominelismy - bar w ktorym przesiadywal widzielismy kiedys w Hawanie. A rzeczywiscie robi wrazenie?

zula - 2015-08-29 08:22
Warto!-byłam 21 lipca gdy organizowane są corocznie urodziny E.Hemingwaya - można być gościem(za opłatą:) i uczestniczyć w zabawie. Muzyka odpowiednia i ...masa ludzi i kotów!.
Tego dnia miasto gości wiele sobowtórów z całych Stanów- organizowany jest konkurs.
Jak wygląda dom - www.hemingwayhome.com/
pozdrawiam

genek
genek - 2015-08-30 18:10
Co tam z Wami, mam nadzieję że Eryka was ominęła :)

TomAga - 2015-08-30 22:53
Oslabla, ale wczoraj zaczelo juz niezle dymac na Florydzie - udalo sie ewakuowac - zgodnie z planem

Tomek & Agata

01.08.2019 - 20.09.2019