Geoblog.pl    TomAga    Podróże    KARAIBSKI ISLAND + USA HOPPING    Waszyngton – WOW!

Waszyngton – WOW!

Stany Zjednoczone Ameryki
Stany Zjednoczone Ameryki, Waszyngton

Do Waszyngtonu przylatujemy z mieszanymi uczuciami.. No bo taka stolica, co nie jest jednocześnie glownym miastem, jak Canberra w Austarlii, Ottawa w Kanadzie czy Brasilia w Brazylii, zazwyczaj jest dość nudna…
A tak swoja droga, wymienicie jeszcze stolice, które nie sa glownymi/ największym miastami w swoich Panstwach? Nie wiem czy znajdzie się takich 10 na swiecie…
Auto wypożyczamy na lotnisku – wypożyczamy z Waszyngtonu z zamiarem oddania w Nowym Jorku. I tutaj mila niespodzianka, bo dostajemy Toyote Prius – auto z napedem hybrydowym (benzyna + elektryczny). Zobaczymy jak to jeździ i czy rzeczywiście tak mało spala.
Wjezdzamy do Waszyngtonu – mieszkamy rzutem kamieniem od Pentagonu. Wielki jest ten ostatni.
1. dnia wybieramy się na spacer po The Mall – ponad 3 kilometrowym parku, w którego skrajne granice wyznaczone sa przez Kapitol (Parlament) oraz Abraham Lincoln Memorial. Udaje nam się zobaczyć zaledwie fragmencik oraz podejść pod Bialy Dom. Uderzaja nas 2 elementy: ogromnie przestrzenie – Waszyngton zbudowany został stosunkowo pozno i planowany był jako reprezentacyjna stolica, stad nie ma tutaj np. nowojorskiego scisku. Drugi element to mało ludzi. W USA już skonczyly się wakacje i jest luzno ;)

2. oraz 3. dnia uderzamy do glownych atrakcji: muzeum historii USA – bardzo obrazowe przedstawienie glownie wojen – pokazuje przede wszystkim wojne o niepodleglosc w XVIII w oraz wojne domowa (polnoc-poludnie) w XIXw, ale przypomina tez o ważnych konfliktach XXw: I oraz II wojne swiatowa, wojne w Korei w latach 1950-1953, wojne w Vietnamie, Zina wojne oraz Irak i Afganistan. Wiedzieliscie, ze w Korei zginelo prawie tyle samo zolnierzy co w Wietnamie? – kazda to ponad 50 tys ofiar zolnierzy USA.
Dalej muzeum air & space (latanie i kosmosu) – trochę nawiazuje do Kennedy Space Center – wrazenie robia samoloty pasazerskie z lat np. 60tch i 80tych, które mozna dokładnie obejrzec od wewnątrz.
Wracamy jeszcze do the Mall – Odwiedzamy Waszyngton Monument – najwieksza kamienna konstrukcje na swiecie – ma wysokość 40 pieter – imponujaca wieza zbudowana jeszcze w XIX (1885r) – wówczas była najwyzsza konstrukcja na swiecie! Olafek jak zwykle zauracza sobą ludzi – tym razem pełnoletniego chłopca z zespolem Downa, który towarzyszy nam przez większość wizyty. W ogole przez szeroki uśmiech Olafka dostajemy lepsze pokoje w hotelach i mnóstwo zapytan i stwierdzen od przechodniow – jest to dość fasynujace, bo zamkniętej polskiej kulturze mało kto się odzywa na ulicy..
Na the Mall odwiedzamy jeszcze pomnik na rzecz ofiar II wojny swiatowej, wojny wietnamskiej, gdzie wypisane chronologicznie sa nazwiska wszystkich ofiar, oraz wojny koreańskiej.

Na koniec odwiedzamy jeszcze Georgetown, nad rzeka Potomac – siedzibę miejscowego uniwersytetu. Może po otwartych przestrzeniach Waszyngtonu, a może po prostu zachod slonca, ale obszar ten robi na nas wrazenie – robimy 2h spacer, tutaj mieszkal Prezydent JF Kennedy i oswiadczyl się Jacqueline. Uliczki sa wąskie, klimatyczne, piekne domy, mnóstwo historii (stare koscioly i cmentarze).

Na koniec stwierdzamy, ze Waszyngton jest cool!

To ile takich Waszyngtonów (stolic, które nie są największymi miastami) jest na świecie?

Informacje praktyczne:
Wszystkie muzea sa darmowe!
Hotel Radisson – ponad 100 USD/ dobe
Wypozyczenie dużego auta z fotelikiem dziecięcym na trasie Waszyngton – Nowy Jork (5 dni) – 340 USD - Budget

genek - 2015-09-04 13:53
fajna zabawa na deszczowe dni...
stolic , które nie są najwiekszymi miastami kraju jest spoko ponad 20. Ja wrzuce Europę / Turcja i Kazachstan częsciowo leżą w Europie /
Szwajcaria - Berno jest 5 w kraju pod względem ludności
Malta - La Valetta jest na 27 miejscu...
Turcja - Ankara jest na 2 miejscu
Kazachstan - Astana jest na 2 miejscu
Liechtenstein - Vaduz jest na 2 miejscu
San marino - San marino jest na 3 miejscu
Holandia - tu sprawa dyskusyjna , jakie miasto jest stolicą Amsterdam czy Haga. Jeżeli Amsterdam to OK , jezeli Haga , to jest na 3 miejscu.
Wg Wiki - Waszyngton jest poza czołową 15-stką. Który jest na liście sam jestem ciekaw. Pozdro z Wawy - stolicy Polski i największego miasta!!!

zula - 2015-09-04 14:41
! - piękne zdjęcia .
Uwielbiam to miasto- dziękuję ,że przeniosłam się w przestrzeni ...i czasie do swoich wspomnień także.
Konkurs bardzo dobry i szkoda ,że Genek "skosił" wszystko ,
pozdrawiam z niewielkiej lecz pięknej Bydgoszczy, :-)

genek - 2015-09-04 16:55
Ja zajalem sie europa jest sporo tego jeszcze na innych kontynentach

stock
stock - 2015-09-04 20:59
Nadają się te miasta, w których stolice były niedawno przenoszone, np. WKS - Jamusukro, Nigeria - Abudża. Na pewno też Pekin, Delhi, Tel Awiw, Hanoi, Islamabad, Damaszek, Abu Zabi, Rabat, chyba Rijad. Całkiem sporo ich będzie.

TomAga - 2015-09-08 06:06
Rzeczywiscie calkiem ich sporo. Ale San Marino chyba nie?

genek - 2015-09-08 09:45
W państwie San Marino jest 9 miast. Najludniejsze z nich Sarravelle ma ponad 10 tysi. Stolicę Citta di san Marino liczącą ponad 4 tysie wyprzedza jeszcze ponad szesciotysieczne Borgo Maggiore.

genek - 2015-09-08 09:54
Stock poleciał Azją i wymienił prawie wszystkie państwa azjatyckie w których stolica nie jest najludniejszym miastem. Ja do Chin , Indii , Izraela , Wietnamu , Pakistanu, Syrii , ZAE , Arabii Saudyjskiej dorzuce jeszcze Kuwejt, Myanmę i ulubiony przez nas wszystkich Oman.

stock
stock - 2015-09-08 22:42
Uu, Genek, ostro poleciałeś. Z Kuwejtem i Omanem to kurioza lokalne i raczej ciężko do tego poważnie podchodzić (Maskat wg tego nie jest miastem, tylko zbiorem miast, tak jakby w Wawie Mokotów czy Żoliborz był oddzielnym miastem). Ale jak tu się znalazła Mjanma, to nie pojmuję.

TomAga - 2015-09-08 23:28
Stolica Birmy jest Naypyidaw, ktory jest znacznie mniejszy od Rangunu. Co do Muscatu, to pamietam ze to bylo jedno miasto, ale moze administracyjnie jest jakos rozbite.

genek - 2015-09-09 00:21
to chyba już mamy wymienionych 26 panstw w tekscie i komentarzach , a jeszcze sporo ich zostało. Teraz dorzuce prawdziwe kuriozum. Stolica tego państwa liczy wg Wiki 391 mieszkańców - a całe państwo ma ponad 20 tysi ludności. O jakim państwie mowa??

zula - 2015-09-09 06:48
Pomyślałam : Watykan
...pewno źle?!

zula - 2015-09-11 17:06
..." Republika Palau (ang. Republic of Palau, palau Belau, Beluu er a Belau) – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji, ok. 1160 km na południe od Guam, ok. 800 km na wschód od Filipin i 3200 km na południe od Tokio."...
..."Ngerulmud – nowo wybudowana miejscowość w stanie Melekeok w Palau, do której przeniesiono 7 października 2006 stolicę kraju. Ngerulmud znajduje się w odległości 2 km od stolicy stanu Melekeok – miejscowości Melekeok. Zabudowa Ngerulmudu składa się z głównego gmachu rządowo-parlamentarnago (National Capitol Complex) i budynków pomocniczych. Ma 391 mieszkańców "...
źródło :Wikipedia

Tomek & Agata